SON DAKİKA

YKS tercihleri bugün başladı… İşte adım adım üniversite tercih süreci

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemi de başlıyor. 7 Ağustos’ta başlayacak tercih süreci 14 Ağustos’ta sona erecek. Peki kimler tercih yapma hakkına sahip, önlisans için kaç lisans için kaç puan almak gerekiyor, tercihler nereden yapılacak?

Bu haber 07 Ağustos 2018 - 11:14 'de eklendi ve 92 kez görüntülendi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarını öğrenen adaylar, 7-14 Ağustos’ta tercih yapacak. Peki kimler tercih yapma hakkına sahip, önlisans için kaç lisans için kaç puan almak gerekiyor, tercih listesinin tamamını doldurma zorunluluğu var mı, tercih bildirimi nereden yapılacak? İşte ÖSYM’nin açıkladığı ‘YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndaki bilgilere göre, adım adım YKS tercihleri…

1- KİMLER TERCİH YAPABİLİR?

YKS’ye başvuran bütün adaylar tercih yapma hakkına sahip değil. Sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) katılmayanlarla TYT’ye girip baraj puanı olarak belirlenen 150’nin altında puan alanlar tercihte bulunamıyor. Tercih yapabilmek için öncelikle TYT’ye katılmak ve yeterli baraj puanını aşmak gerekiyor.

2- ÖNLİSANS TERCİH KOŞULU NEDİR?

Sadece sınavın ilk oturumu olan TYT’ye katılıp 150 ve üzerinde puan alanlar, kılavuzda Tablo-3’te gösterilen önlisans bölümlerinden tercih yapabiliyor. Diğer oturumlar olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve/veya Yabancı Dil Testi’ne (YDT) katılıp, bunlardan birinden veya ikisinden de 180 ve üzerinde puan alan adaylar da bu programlara tercih listesinde yer verme hakkına sahip.

3- LİSANS TERCİHİ İÇİN BARAJ PUANI KAÇ?

TYT’ye katılan bir üniversite adayının lisans tercihinde bulunabilmesi için öncelikle ikinci oturum AYT ve/veya üçüncü oturum YDT’ye girip 180 ve üstünde puan alması gerekiyor. Bu adaylar hem Tablo-3’teki önlisans hem de kılavuzda Tablo-4’te gösterilen lisans programlarını tercih edebilir.

4- AYT YA DA YDT’YE GİRMEYENLERİN TERCİH YAPABİLİYOR MU?

TYT’den 150 veya daha üstünde puan alıp AYT ya da YDT’ye katılmayanlar ile AYT/YDT’ye katılıp 180’in altında puan alanlar da önlisans programlarından tercih yapabiliyor. Ancak bu adayların lisans programı seçme şansı yok.

5- LİSTEYE HANGİ BİLGİLER YAZILACAK?

Tercih yapma hakkı olan her adayın öncelikle yapması gereken işlem, girmek istediği önlisans ve lisans programlarını Tablo-3 ve Tablo-4’ten bularak tercih sırasına koymak. Uzmanlar, adayların dikkatini tercih sırasının önemine çekiyor. Çünkü tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olacak. Program tespiti ve sıralamayı yapanların, bu programların kodlarını, adlarını ve bağlı oldukları üniversite ile fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazması gerekiyor.

6- KAÇ TERCİH HAKKI VAR?

Adayların tercih listesine toplam 24 program yazma hakkı var. Ancak, tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değil. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dört programı yazabilir.

7- PROGRAMLARIN ÖZEL KOŞULLARI NEDEN ÖNEMLİ?

Adayların okumak istedikleri yükseköğretim programlarının, tercih listesindeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranması ve bunlar hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Kılavuzda, Tablo-3’te gösterilen önlisans ve Tablo-4’te gösterilen lisans programlarının adaylarda aradığı koşullar belirtiliyor. Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşulları tam olarak karşılanamayan programlar tercih listesine yazılmamalı. Bir programın gerektirdiği koşullar dikkate alınmadan yapılan tercihlerin sorumluluğu adaya ait olacak. Adayların tercih edilen programların şartlarını karşılayıp karşılamadığı ÖSYM tarafından kontrol edilmeyecek. Merkezî yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde, adayın koşullarını taşımadığı tespit edilebilen tercihler geçersiz sayılacak. Koşullarını taşımadığı tespit edilemeyen bir programa adayın puanı yeterli olduğu için yerleştirilse bile kaydı yapılmayacak. Bu nedenle ‘Tablo 3 ve Tablo 4’te yer alan ‘Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları’ bölümünün (iki kısım halinde düzenlenen bu koşul ve açıklamalar) mutlaka okunması gerekiyor.

8- TERCİH BİLDİRİMİ NEREDEN YAPILACAK?

9- LİSTESİNİN ÖSYM’YE ULAŞTIĞINDAN NASIL EMİN OLUNABİLİR?

10- TERCİHLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİR Mİ?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.